Co asi přinese nové vedení Prahy

Praha přečkala opět nepříliš radostné volební období. Je špinavější, neprůjezdná, bez jasné vize rozvoje, zato s rozbujelou byrokracií, obrovskými provozními náklady a minimalizovanými investicemi.

Nové koaliční strany hlásají s optimismem hraničícím s populismem světlé zítřky, škoda jen, že mnozí, ať už osobně či účastí jejich stran, byli u toho v minulém i předminulém období. Navíc dva lídři koalice dávají přednost evidentně lukrativnějším postům, než je účast v Radě hlavního města Prahy. A tak zůstává hořký pocit, že nás čeká opět problematické období.

Slibovaní odborníci a řešení problémů zatím zůstává pouhou proklamací a budí dojem, že se aktéři chytí do vlastních sítí.
Hitem letošních voleb bylo bydlení. Koalice pokračuje v téměř socialistickém slibování „ byty všem“. Při znalosti trhu, podmínek a možnostech výstavby v Praze se jeví tento závazek jako nereálný a vyvolává řadu dalších otázek: kdo a kde bude stavět, z jakých finančních zdrojů, jaké byty, za jakou cenu, v konkurenci zkušeným developerům či s nimi? Příliš mnoho mlhoviny na pouhé 4 roky.

Druhým zaklínadlem byly okruhy, potom je předčily mosty. Ani zde nelze donekonečna opakovat, za co všechno vedení před 12 lety zvolené mohlo. Je třeba konat. Ale možná ještě dříve nastudovat podklady, které v té temné minulosti byly připraveny.

Ještě neusazeni do křesel, politici už plánují, jak co prověří. Věčné prověřování má vzbudit zdání akčnosti, zastírá však jen nevědomost, neznalost a nejistotu, co dál. Pokora k hlavnímu městu jim chybí.

Světlana Kubíková, expertka Hnutí Pro Prahu pro vizi města a veřejnou správu