Zahrádky patří do Prahy. Zachránit je můžeme i na magistrátu

Praha podporuje cyklisty a sportovce, často ale zapomíná na pražské zahrádkáře, kterých je v Praze registrováno přes 8 tisíc. Zahrádkaření je také smysluplným trávením volného času ve městě. Letošní vedra navíc ukázala, jak moc je důležité ponechat v Praze zeleň, která ho ochlazuje. Jenže pražské zahrádky bojují o přežití. Stojí proti nim hlavně plány developerů, kteří chtějí na místě zahrádkářských kolonií stavět. Zastání našli zahrádkáři u kandidátky STAROSTŮ PRO PRAHU Vladislavy Hujové, která chce bojovat za zachování zahrádkových osad i na magistrátě. Marta Pawlicová z Českého zahrádkářského svazu je přesvědčená o tom, že zahrádky do města patří.

 

 

V Praze je hned několik zahrádkových osad. Co vlastně znamenají pro své majitele?
V Praze je 125 osad pod Českým zahrádkářským svazem, dalších osmdesát je samostatných. Zahrádky představují kousek přírody ve městě, kde se člověk cítí dobře a může realizovat svoji zálibu. Tak to berou i naši členové. Je to relaxace, koníček i pěstování zdravých potravin. I díky zahrádkám se dostanou k přírodě a práci s hlínou také děti.

Ale patří zahrádky skutečně do Prahy 21. století?
Samozřejmě! Zahrádky patří do společnosti, která si váží přírody a stará se o ni. Navíc mají příznivé dopady na celé město, nejen na majitele zahrádek. To, že zeleň ochlazuje prostředí, víme všichni. Navíc stromy produkují kyslík a spotřebovávají kysličník uhličitý, takže to jsou takové malé plíce a Praha je moc potřebuje. Jinak se tady udusíme, parky nestačí. Na zahrádkách je různé zastoupení rostlin i stromů, žijí zde ptáčci, užitečný hmyz i ježci a ještěrky. V parcích je neuvidíte.

 

Zahrádky poskytují prostor pro práci i zábavu.

 

Hodně pozornosti se v Praze věnuje třeba cyklistům, cítí podobnou podporu také zahrádkáři?
V Praze sice máme zahrádky, ale necítíme dostatečnou podporu městských částí ani magistrátu. Výjimkou byla paní starostka Vladislava Hujová, která na Praze 3 nás vždy podporovala a nastolila jiné parametry než ostatní a uzavřela smlouvy se zahrádkáři do roku 2050. Zájemců o zahrádky je v Praze hrozně moc, na uvolněnou zahrádku je až patnáct uchazečů. Zájem tu tedy je!

 

 

Čelí zahrádky nějakému tlaku? Ohrožuje je něco?
Je tu hlavně tlak developerů. Až tři zahrádky ze čtyř jsou ohroženy výstavbou. Jestli se situace nezmění, zůstane v Praze pouze padesát zahrádkových osad, z toho třicet pod Českým zahrádkářským svazem.

 

Vyjmenované benefity zahrádek zní skutečně zajímavě. Bojuje nějaký politik za jejich uchování?
Až na paní Vladislavu Hujovou u politiků velké zastání nemáme. Bohužel, žádná politická strana s námi zrovna moc nepočítá a pomáhají nám spíše málo. Takže ani pravice, ani levice, jsme jako černé ovce, které stojí na okraji zájmu. Městské části nás mají pouze jako příjem za nájem pozemků, který se zvyšuje rok od roku. Konkrétní pomoc ze strany úřadů nemáme.

 

 

Vlastní úroda potěší nejvíce.

 

Myslíte, že zahrádky v Praze přežijí? Mohla by k tomu pomoci paní Hujová, která kandiduje do vedení města?
Kdyby takových paní Hujových bylo co nejvíce! Moc jsme uvítali, že si metropolitní hnutí Pro Prahu vzalo naše zájmy do svého programu. My zahrádkáři budeme nápomocní k dosažení tohoto cíle.

 

Marta Pawlicová je tajemnicí Českého zahrádkářského svazu.