Starostka Moravcová: V Praze levá ruka neví, co dělá pravá. Chci to změnit

Kandidátka hnutí Starostové pro Prahu Hana Moravcová má politiku v krvi. Od roku 2010 vede jako starostka Prahu 20, kde se jí povedlo vyřešit místní problémy, například umístění dětí do školek. Se stejnou vervou se chce dát i do práce pro pražský magistrát. A jaké by byly její první kroky ve vedení města? Řešení dopravy, budování P+R parkovišť, výsadba zeleně, a především zavedení daleko větší systematičnosti, která nahradí současný chaos.

 

Na vaší domácí půdě v Horních Počernicích se angažujete od roku 2002, posledních osm let ji řídíte jako starostka. Mají tamní obyvatelé důvod být s vaší prací spokojeni?
V to samozřejmě pevně doufám. Pro lidi jsme odvedli velký kus práce. Spokojeni určitě mohou být rodiče – zatímco ve městě jsou často problémy s umisťováním dětí do školek, my jsme dokázali zajistit všechna potřebná místa. Místní tak mají o jednu velkou starost méně. Řešili jsme i problémy s dopravou, která Prahu 20 trápí. Vybojovali jsme pro Počernické výstavbu protihlukových stěn, které nám uleví a zklidní situaci. Opravili jsme chodníky i silnice. Myslíme do budoucna a snažíme se o efektivní využívání vody. Celkově vycházíme vstříc občanům, kteří žijí aktivně – vybudovali jsme 15 kilometrů cyklostezek a dalších osm je v přípravě. Chci nás propojit s dalšími městskými částmi, aby mohli lidé bezpečně dojet na kole třeba do práce.

Takže hodně projektů pro mladé lidi.
Kvalitní silnice a klidnější doprava jsou přece benefit pro všechny generace. Stejně jako námi zavedená nulová tolerance hazardu. I ta má svůj vliv na to, že jsme velmi bezpečnou městskou částí. V Počernicích navíc lidé žijí spolu – nejen vedle sebe, z čehož mám obrovskou radost. Máme tu tradice, kdy se setkáváme úplně všichni napříč generacemi. Žije to tady, a tak to má být. Myslíme ale i na jednotlivé skupiny obyvatel, třeba pro seniory pořádáme ples.

Co vám ve vaší městské části naopak chybí?
Určitě více zeleně. Pro sportovce bych si představovala více krásného zeleného prostoru, který bude jednak sloužit pro procházky a další využití volného času, ale také bude celou naši městskou část ochlazovat. Letošní vedra ukázala, jak moc je to potřeba. I kvůli tomu vzniká úplně nový park. Magistrát by měl v Praze vykupovat místa určená pro zeleň a budovat nové aleje a městské sady. Líbí se mi představa parků jako oáz, kam si jdou Pražané odpočinout. Ať už aktivně, nebo pasivně. Prostě trochu upustit tlak, jít se projít se psem, mít si kam zaběhat, sednout si na lavičku s kočárkem nebo jen tak na deku do stínu stromů.

Jaké změny podle vás potřebuje metropole?
V Praze momentálně levá ruka neví, co dělá pravá. Můj úkol je to změnit. Chci, aby město své území detailně zmapovalo. Všechno – od zeleně přes dopravu až po školství. Jedině tím může zjistit, co je kde za problém a jaké má vůbec možnosti situaci řešit. Tohle se doteď neděje, a proto jsou veškeré kroky úplně bez koncepce. Jeden problém se tak nějak zaplácá, jenže jeho hašením vzniknou tři další potíže. Praha musí lépe plánovat, lidem to ušetří peníze, nervy i čas. Jsem přesvědčená, že právě starostové vědí, jak nejlépe postupovat při správě města. Velký magistrát často ani netuší, s čím se městské části potýkají, natož aby pro ně měl řešení. Podle mě by měl fungovat jako servis pro městské části, přidělovat jim peníze podle potřebnosti, daleko lépe komunikovat. Proto kandiduji za Starosty pro Prahu.

A vaše plány pro celou Prahu?
Chci, aby se Praha inspirovala zahraničím a místní investoři tak měli povinnost budovat spolu s bytovou výstavbou i občanskou vybavenost a infrastrukturu. Tedy ne hodit na louku tři bytové domy a shrábnout zisk, ale postarat se o to, aby vše fungovalo, aby děti nových obyvatel měly kam chodit do školky, dostaly zelený park na hraní a dospělí měli kde zaparkovat. Domy by navíc měly být vícegenerační, aby se spolu potkávaly různé skupiny lidí. Velkou bolestí Prahy je samozřejmě doprava. Musíme dostat kamiony z města! A taky motivovat řidiče, aby svými auty nezajížděli do centra. Dává smysl, abychom budovali jak prodloužení metra na okrajové městské části, tak přilehlá P+R parkoviště. O obou je třeba vyjednávat se Středočeským krajem. A starostové vyjednávat umí.

 

Starostka Moravcová chce zefektivnit fungování magistrátu.

 

Kdo je Hana Moravcová?

Vystudovaná zdravotní sestra a maminka dvou dětí se o politiku zajímá dlouhodobě, od roku 2002 je členkou Zastupitelstva Horních Počernic. Poslední dvě volební období své městské části sloužila jako starostka. Považuje za zásadní postupovat při správě města koncepčně a neustále hledat funkční cesty. Její inspirací a politickými vzory jsou rodiče, z historie pak velká česká jména Milada Horáková, T. G. Masaryk a Václav Havel. Letos kandiduje za hnutí Starostové pro Prahu do pražského zastupitelstva, kde chce zúročit své zkušenosti z komunální politiky.