Ať řeší problémy města učitel, starosta, nebo mecenáš. Ne mocenské chobotnice

V jiných městech lidé už nevolí celostátní strany, které mají město jen k naplnění stranické kasy pomocí mocenských chobotnic. Chci se vrátit k modelu, kdy se k řešení problémů města sešli učitel, starosta, farář a místní mecenáš a společně se věnovali konkrétní nápravě, říká předseda hnutí Pro Prahu Karel Fischer.

Proč by hnutí Pro Prahu mělo možnost něco změnit?

Protože Prahu známe. Hnutí tvoří starostové, kteří v Praze žijí celý život a znají problémy městských částí. Jsou to Pražané, kteří mají Prahu na prvním místě. Máme 88 zvolených zastupitelů a osm starostů. Ale to je na změnu zatím málo. I když Prahu známe jako svoje boty. Myslíte snad, že primátorka Adriana Krnáčová tuší, co přesně trápí Pražany a co se děje třeba na Praze 21? Neví, protože je loutkou celostátního hnutí ANO a vnímá Prahu jako dobité území.

Jaké navrhujte na magistrátu změny, když jej tak kritizujete?

Chceme, aby vznikla další komora zastupitelstva, která by měla takzvaně mentorský mandát, a to by byli právě starostové. Rozhodně by byli nejlépe informovaní.  Mohli by se vyjadřovat ke strategiím a vizím města, protože znají městské části a vědí, co potřebují. Když jsme připravovali kandidátní listiny, každou z nich jsem objel a navštívil jsem radnici. Bylo to dost poučné.

Za půl roku jsou volby, jak se to dá změnit? A jakou roli v tom může sehrát vaše hnutí?

Hnutí Pro Prahu je jediné metropolitní hnutí, které dokáže definovat potřeby města, a to právě proto, že je pro něj Praha na prvním místě. Je důležité, aby se do vedení dostali lidé, kteří Praze rozumí a vnímali ji jako město. My takové lidi máme a známe i dějiny místní infrastruktury. Ta vždycky reagovala na vizi města, takže teď logicky nemá na co reagovat. Poslední smysluplná investice do infrastruktury tu za posledních 30 let nebyla. Troufám si říci, že 90. léta nebyla pro rozvoj města tak podstatná, ale od té doby je už třeba čas počítat. A pro politiky ty výsledky vyznívají tragicky.

Jaká je vaše osobní motivace jít do kampaně o magistrát?

Jsem šokován, co se v Praze za poslední dobu děje. A bolí mě, když vidím, jak ti nahoře s naším městem nakládají. Navíc vím, že lidé, kteří Prahu milují a nosí ji v srdci, teď skoro nic nezmůžou. Když jsem byl zastupitelem Prahy 1, což bylo v době, kdy Prahu ovládli političtí podnikatelé, pochopil jsem, že sám nic nezmohu. Utvořila se koalice ČSSD a ODS, která Prahu ovládla, město ale neměla na prvním místě. A nešlo změnit vůbec nic.

Inspirujete se v jiných městech?

V jiných městech se už lidé nebojí volit komunální hnutí. Kašlou na celostátní strany, které mají město jen k naplnění stranické kasy pomocí různých lobbistických a mocenských chobotnic. Zvládlo to i Brno, takže Praha je snad na řadě. Chci se vrátit k modelu, kdy se k řešení problémů města sešli učitel, starosta, farář a místní mecenáš a společně se věnovali konkrétní nápravě.