Karel Fischer: Stavme městské čtvrti jako za první republiky

V Praze není dostatek nových bytů a cena bydlení je vysoká. Pražská politická reprezentace způsobila, že se nestaví nebo staré domy chátrají. Praha by se měla inspirovat první republikou, kdy se stavěly městské čtvrti s nájemním bydlením, říká v rozhovoru Karel Fischer, lídr hnutí Pro Prahu kandidující v podzimních volbách do pražského magistrátu.

Kde se teď vlastně staví, pokud vůbec někde?

V současnosti je to tak, že se staví těsně za hranicemi Prahy, protože v metropoli se bytové domy stavět nemohou. Proto vznikají ghetta uprostřed polí mimo město, protože tam prostě není taková regulace. Urbanisticky se okolí Prahy rozvíjí lépe než hlavní město. Za to mohou politici v Praze.

 

A není to také vina spolků, které město blokují, nebo rezidentů?

Město si musí umět poradit se sousedskými vztahy. Každý je jiný a má různé priority. Ale nevidím problémy v tom, že se skupina sousedů spojí a řekne svůj názor nebo se postaví proti nějaké stavbě, která jim totálně naruší jejich životní prostor. Jde o lobbistické zájmy a „negativní“ aktivisty. Bylo by dobré se věnovat tomu, abychom veřejnosti vysvětlili, jak tito negativní aktivisté brání rozvoji města. A co jsou jejich skutečné cíle.

 

Jak se dá taková situace řešit a co v tom může udělat magistrát?

Současný magistrát nemá vizi, jak by se mělo město vyvíjet a růst, proto s tím teď nemůže udělat nic. Koncepce magistrátu nepojímá rozšiřování do prostoru a urbanisticky za své hranice. Chce zaplnit vnitřní prostor. Ale ten samý magistrát má v koalici Zelené a třeba starostu prahy 7 Čižinského, kteří tuhle vnitřní výstavbu blokují. Takže zase politika. Politikaření nesmí být překážkou v rozvoji Prahy. Moderní města okolo nás reprezentují lokálně vzniklá, metropolitní hnutí. I ty mají své zájmy, ale jsou to zájmy čistě městské. Hájí své město a jeho části. Netopí se v celostátní politice jako v Praze.

 

Měla by třeba Praha iniciovat výstavbu vlastních bytů?

Ano, protože politická reprezentace způsobila, že developeři nestaví a nemohou zaplnit trh. Proto musí taky situaci napravit. Praha by se měla inspirovat první republikou, kdy se stavěly městské čtvrti s nájemním bydlením. Já jsem rozhodně pro. Nejde ani o sociální ani o startovací byty. Prostě normální bydlení.

 

Co podle vás brání přirozené výstavbě v Praze?

V Praze existují jen stranické a osobní půtky a není shoda na koncepci rozvoje města, pak je výsledkem stagnace, nedostatek projektů a nedostatek bytů, na což doplácí občané. Dříve se stavěly i desetitisíce bytů za rok, teď jsou to řádově jen tisíce. To nestačí. Proto rostou ceny a byty ve městě jsou pak jen pro bohaté.

 

Střední třída má už problém dosáhnout na městské byty. Je bydlení v Praze tak předražené?

Rozhodně ano, otázka je proč. Jednoznačně je to právě město, které neumí vytvořit podmínky pro vývoj nového bydlení. Tedy pražští politici. Příkladem je třeba Matěj Stropnický a ti, kteří ho do vedení města vtáhli. Situace, kdy za metr čtvereční zaplatíme 100 tisíc korun, je nepřijatelná. Zvláště v porovnání s často polovičními cenami bydlení mino hlavní město.

 

Jací jsou tedy politici v Praze, proč nekonají?

Odpověď je jednoduchá – protože pro ně Praha není na prvním místě. Jsou vygenerovaní z celostátních politických stran. To poslední, co je zajímá, je to, zda město funguje a je čisté. K čemu přispěli třeba Piráti. Jaké návrhy na řešení problémů předložili? Žádné. Fungování města pro ně není základní zájem. Pro ně je důležité podávat trestní oznámení na někoho, kdo údajně něco ukradl a zabývají se tím už čtyři roky. Pokud odhalí korupci, je to dobře. Ale Praha potřebuju daleko víc. Praha nepotřebuje primárně aktivismus, ale lidi, kteří budou pracovat v prvé řadě na jejím rozvoji. Ne na rozvoji politických stran na ni nalepených.

 

Jak by se to dalo změnit, například decentralizací?

To jedno z řešení. Myšlenka hnutí Pro Prahu je založena na tom, že občané se obrací hlavně na radnice v městských částech, které by měly vytvořit zázemí pro všechno, co lidé potřebují. Město by mělo vytvářet podmínky pro komunikaci a rozvoj života v městské části – nemělo by překážet. Teď je to tak, že když jdete něco vyřídit na radnici, je to spíše za trest, není to pro vás služba. Spíše klade překážky.

 

Máte s tím nějakou osobní zkušenost?

Já to vím, protože jsem všechny městské části objel a lidi, co tam pracují, znám. Pro občana je ideální, když má na dosah poštu, pohotovost, školu, lékaře a nějaké sportoviště. A nejlépe když to má na radnici městské části, kde všechno vyřídí. Můžeme tomu klidně říkat decentralizace, je to správná myšlenka. Nikdo nechodí rád na magistrát, když věc může vyřídit na městské části, což by mělo fungovat. Magistrát by dokonce agendu, kterou dělá, měl vyřizovat skrze městské části. Správně bychom magistrát neměli vůbec vnímat. Měl by být neviditelný a nabízet jen vizi, plány, strategii a dobré podmínky pro fungování městských částí.

 

Co přesně to znamená?

Možnost vyřizovat co nejvíce věcí zdola, tedy v místě, kde bydlíte, kde je vám to příjemné. Jsou lidé, kteří do centra Prahy příliš nejezdí, pokud nemusí. Ten přesun vyřizování tam, kde lidé bydlí, také sníží povinné cesty, uvolní dopravu do už tak zaplněného centra. Není důvod, proč by neměly existovat posílené radnice městských částí – a jejich politici také nejlépe vědí, jak daná část funguje.