Vzkaz primátorce: Zákaz SUV v Praze je nekoncepční populismus

Paní primátorka Krnáčová a její poradci jsou už opravdu zoufalí a použijí cokoli, co odvede pozornost od neúspěchu primátorky ve funkci. Výkřik do tmy ve stylu „SUV v Praze je zlo a chceme elektrická auta a autobusy“ je pouze populismus, pro který nic neudělala. Souhlasíme s tím, že budoucnost je v průjezdnosti města, snížení emisní zátěže a hluku ve městě, což elektrický pohon obecně splňuje. Ale pojďme k tomu nejprve vytvořit podmínky, nabíjecí stanice, nabídnout cenově dostupné automobily nebo zvýhodnit jejich majitele daňově, pojďme u autobusů vytvořit podmínky pro nabíjecí režim a spolupracovat s výrobcem, který vytvoří dopravní prostředek – autobus na míru pro Prahu a pražské kopce. V podstatě není nic nového, co nám paní primátorka říká.

Dopravní podnik hl. m. Prahy provedl několik zkoušek elektrobusů, takže zkušenosti z provozu jsou a výrobci řeší otázku dobíjení i mezi konečnými stanicemi tak, aby to nemělo vliv na provoz a cestující. Je to otázka budoucnosti a nových baterií, které umožní plně elektrický provoz, využití elektrické energie při brždění a rychlé dobíjení. Pracuje se na tom, nicméně baterie musí projít technologickou změnou, je to novinka, inovace vyššího řádu. Dle odborníků z výzkumu je otázka nasazení nových baterií v řádu 3 – 5 let. Do té doby se může Praha na vše připravit, pokud bude optimálně vedená.

Říci „NE“ SUV v Praze je hrubý populismus a zásah do svobod. Proč by se po Praze nemohlo jezdit v SUV, pokud splňuje všechna pravidla a řidič je ohleduplný? Že není z SUV vidět? Jakto? Vždyť je to automobil, který je testován a schválen k provozu na pozemních komunikacích, navíc automobilky nasazují pasivní i aktivní prvky k ochraně chodců. Takže toto je liché tvrzení a je to jen odvádění pozornosti a nesmysl. To bychom mohli říci, že v Praze může být největší byt jen 2+kk, aby bylo více bytů a nebo platit za nadměrné metry, ale to už tu, paní primátorko, bylo!

Žijeme ve svobodném státě, alespoň my to tak vnímáme, a Prahu chceme svobodnou a přátelskou, protože to je pro Prahu a její obyvatele to nejlepší. Paní primátorko, řekněte nám, co jste z těch vašich slibů dotáhli do úspěšného konce a co jste se „zasadili“ pro další období a generace a nevytahujte neustále další a další nápady, které zakryjí vaší nekoncepčnost a neustálé změny směru. Zeptejte se občanů Prahy a těch, kteří do Prahy dojíždějí za prací a zábavou, co je trápí, a udělejte něco pro ně, prosím. Prostě udělejte to, co je pro Prahu a její obyvatele prospěšné a ne to, co je prospěšné pouze pro vás.

Jaroslav Stůj