Prahu řídí loutky z celostátních stran. To musí skončit

Prahu od 90. let (v polistopadové době dosud vždy) řídí primátoři vygenerovaní v útrobách celostátních politických stran anebo po dohodě těchto stran, pro které je Praha hlavně místo vlivu na 50 miliardový rozpočet (v podstatě další velké ministerstvo) a místo významných vnitrostátních buněk.

Mohlo se proto zdát, že pro rozvoj Prahy je to výhodné, neboť se primátor Prahy a premiér z jedné strany nebo stran spolupracujících na vládní úrovni snáze dohodnou na podpoře a realizaci projektu zásadních pro život v Praze a její rozvoj.

Nestalo se tak, ODS a ČSSD, s TOP09 a STAN, ANO s ČSSD a KDU-ČSL nedokázaly pro Prahu realizovat žádný projekt a dokonce pro rozvoj Prahy ani vytvořit podmínky.

Platí to nejen pro silniční a železniční dopravu (není pražský okruh a hned tak nebude, nejsou kapacitní železniční spojení do prstence okolo Prahy), školství a sociální věci a zdravotnictví (Praha jako jediný kraj nemá svou nemocnici a je odkázána na stát), urbanismus a územní rozvoj do regionu, kde je to markantní, nýbrž i v dalších oblastech, kde má město plnit svou funkci.

V příštích pražských volbách 2018 musí občané Prahy dostat možnost volit silné metropolitní hnutí, které s podporou odborníků a starostů městských částí sestaví pražskou ambiciozní reprezentaci schopnou představit a realizovat vizi rozvoje metropole 2018 – 2030.

V jiných větších městech také voliči volí komunální hnutí, která mají šanci města spravovat rozhodně lépe, než celostátní strany (Liberec, České Budějovice, Plzeň, Brno). Praha není jen velké město, je to metropole s okolním regionem. Vlastně se jí teprve musí stát! S lídrem, který v Praze žije celý svůj život a dokonale ji zná.

Milujeme Prahu!

Karel Fischer, předseda politického hnutí Pro Prahu