Metro na letiště? Proč ho tedy “prostě nepostavíte”?

Rychlodráha na letiště nejdřív za 10 let? Primátorka Adriana Krnáčová vrací do hry nové metro.

Zdroj: http://byznys.lidovky.cz/rychlodraha-na-letiste-nejdriv-za-10-let-krnacova-vraci-do-hry-variantu-metra-17m-/doprava.aspx?c=A170518_151332_ln-doprava_pev

Se zájmem jsme si přečetli, že paní primátorka vrátila do hry metro vedoucí na pražské Letiště Václava Havla, jelikož SŽDC, tedy železnice, teprve připravuje modernizaci trati na Kladno s odbočkou na letiště, což prý může trvat až 10 let. Skoro to vypadá, že jsou všichni neschopní a nikdo nedokáže nic postavit. 10 let je v našem pojetí času dlouhá doba a za 10 let bude potřeba další rozšíření, nemluvě o tom, že je ostuda, že Praha nemá kolejové spojení s Letištěm Václava Havla, ať je to tramvaj, metro či železnice.

V článku se napřed hovoří o paní primátorce, potom o Praze, která zadala Dopravnímu podniku vytvořit studii a Občane, voliči, vyber si. Článek říká něco, co všichni vědí – že je potřeba vybudovat rychlé a spolehlivé spojení mezi Letištěm Václava Havla a centrem Prahy. Mrzí nás, že paní primátorka neříká, co pro to udělá víc, a hlavně do kdy. To, co říká, je opravdu málo. Takto to zní jako zajímavé téma, o kterém se může dlouho mluvit a nic se nestane. Paní primátorko, Praho, pracujte, jednejte, zadávejte konkrétní úkoly s termíny a tvořte.

Dopravní podnik Praha, SŽDC, Metroprojekt, IDS, apod. mají již tato témata dlouhodobě zpracovaná, některé projekty jsou schované v šuplíku a neustále se o nich jen mluví. Ukažte veřejnosti, co je zpracované, vyberte projekt a realizujte ho. Neustále se jen schováváte za pomyslný kolektiv Prahu. Řekněte to narovinu, že ten, kdo ovládá Prahu, je rada hlavního města v čele s primátorem a zastupitelstvo. Měli jste dostatečný časový prostor se dohodnout a hlavně pracovat. Jestli to myslíte vážně, tak začněte, a jestli tento článek slouží jen jako PR, tak je to hodně zoufalé.

Trasa metra na Letiště Václava Havla je skvělý nápad, který byl navrhován Dopravním podnikem v souladu s vedením Prahy už ve strategii z roku 2000. Podporujeme ho a jsme přesvědčení, že dříve nebo později musí být Letiště Václava Havla na síť metra napojené a Nádraží Veleslavín je jedna z variant. Další varianty hovoří o pokračování trasy metra A ze stanice Nemocnice Motol a jiná se zabývá spojením se Zličínem a povrchovým provozem metra. V dalších studiích se hovoří i o povrchové kolejové dopravě, tj. tramvaji, která by vedla ze zastávky Divoká Šárka středovým pásem ulice Evropská k OC Šestka a dále k Terminálu 3, 1 a 2 Letiště Václava Havla. Takže nápadů je dost, na Vás je realizace, tak prosím Vašimi slovy a slovy Vašeho předsedy: „Tým profíků na magistrátu? Prostě ho postavíme.“

Co je tedy potřeba? Zadat úkol, termín a odpovědnou osobu.

Jaroslav Stůj